Jak leczy się chorobę jelita drażliwego (IBS)?
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłym i nawracającym schorzeniem charakteryzującym się bólami brzucha i/lub zmianami rytmu wypróżnień (biegunka lub zaparcia).
Może, ale nie musi, towarzyszyć mu uczucie rozdęcia brzucha, bez dowodów na zmienioną morfologię lub metabolizm jelit, czy przyczyny infekcyjne.
Dolegliwość ta ma wpływ na jakość życia: objawy i ograniczenia narzucone przez chorobę pogarszają jakość życia we wszystkich sferach (ograniczenia społeczne, absencja w pracy, aktywność fizyczna, postrzeganie zdrowia).
Jak diagnozuje się chorobę jelita drażliwego?
Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego opiera się na dokładnym wywiadzie klinicznym i kompletnym badaniu fizykalnym, które wskazują na możliwość wystąpienia zespołu jelita drażliwego (IBS). W celu uzupełnienia diagnostyki wykonuje się różne badania uzupełniające, aby wykluczyć istnienie patologii organicznej. Badania te obejmują ogólne badania krwi, moczu i stolca, badania radiologiczne jamy brzusznej, USG jamy brzusznej oraz sigmoidoskopię/kolonoskopię.
W zależności od objawów i wieku pacjenta, w każdym przypadku ustala się najbardziej odpowiednie badania, które pozwolą na osiągnięcie diagnozy IBS.
Co powoduje zespół jelita drażliwego?
Do tej pory nie jest znany żaden pojedynczy mechanizm wyjaśniający, dlaczego u pacjentów z zespołem jelita drażliwego objawy te występują w sposób przewlekły i nawracający.
Z ogólnego punktu widzenia najbardziej akceptowanym i sprawdzonym wyjaśnieniem są zmiany w motoryce (poruszaniu się) i/lub wrażliwości pokarmowej.
Ponadto zaproponowano inne powody, które również mogą wpływać na tę chorobę: zapalenie żołądka i jelit, nietolerancje pokarmowe, zmiany hormonalne i czynniki genetyczne.
Jak leczy się chorobę jelita drażliwego?
Kiedy pacjent zrozumie swoją chorobę i uzyska odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, można rozpocząć różne leczenie w zależności od charakteru i nasilenia objawów.
Dostępne obecnie możliwości obejmują przede wszystkim działania higieniczno-dietetyczne, z możliwością szczegółowej oceny dietetyka w celu zaprojektowania najbardziej odpowiedniej diety w każdym przypadku. Dowiedz się więcej o roli diety w leczeniu IBS.
Gdy nasilenie objawów czyni to wskazanym, wskazane jest leczenie farmakologiczne ukierunkowane na kontrolę dominującego objawu. Mogą to być leki hamujące skurcze (spazmolityki), leki pobudzające motorykę (prokinetyki), leki przeciwbiegunkowe, przeczyszczające, przeciwdepresyjne i anksjolityki.
Na koniec rozważane są inne opcje terapeutyczne, takie jak psychoterapia, akupunktura i hipnoterapia.