Jaka jest reakcja organizmu na zimno?
Nasze ciało w normalnych warunkach ma temperaturę pomiędzy 36 a 37 stopni Celsjusza, jednak w pewnych sytuacjach może ona spaść lub wzrosnąć bardziej niż powinna. Dowiedz się, jaka jest minimalna temperatura, którą może wytrzymać ciało.
Gdy człowiek jest narażony na działanie bardzo niskich temperatur przez zbyt długi czas, może cierpieć na tzw. hipotermię, czyli sytuację, w której temperatura ciała spada poniżej 36 stopni Celsjusza. W takich przypadkach konieczna jest pomoc lekarska i pojawiają się objawy takie jak dreszcze, skurcze mięśni lub problemy z oddychaniem.
Z drugiej strony, temperatura pomiędzy 37,1 a 37,9 stopni Celsjusza jest uważana za gorączkową. Jeśli temperatura wzrasta powyżej 38 stopni, nazywamy to gorączką. Znaczny spadek temperatury powoduje zakłócenie funkcji komórkowych, natomiast temperatura 43°C lub wyższa powoduje śmierć poprzez denaturację białek.
Jaka jest najniższa temperatura, którą może wytrzymać człowiek?
Chociaż temperatura poniżej 36 stopni jest już nieprawidłowa, w medycynie uważa się, że gdy temperatura ciała spada niż 27 stopni, osoba jest martwa klinicznie.
Jaka jest reakcja organizmu na zimno?
Organizm ludzki posiada kilka mechanizmów obronnych, które pozwalają na utrzymanie temperatury ciała. Podwzgórze jest odpowiedzialne za utrzymywanie ciepła ciała. Utrzymuje dopływ krwi do kończyn. Istnieje kilka mechanizmów obronnych mających na celu utrzymanie ciepła: mrowienie dłoni i stóp, dreszcze, gęsia skórka itp. Serce musi pracować ciężej, aby utrzymać ciepło i przepchnąć krew. Zimno wymaga od organizmu cięższej pracy, aby utrzymać jego temperaturę wewnętrzną. Powoduje to zwężenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew jest skoncentrowana i ogrzewa centralny obszar ciała, w którym znajdują się ważne dla życia organy. Ekstremalne zimno może prowadzić do odmrożeń, ponieważ przepływ krwi jest zmniejszony, a jej brak powoduje, że tkanki ciała nie funkcjonują prawidłowo. Ujemne temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych, które nie mają gdzie się schronić przed siarczystym mrozem.
Wpływ zimna na zdrowie
- Stawy: Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów lub reumatoidalnym zapaleniem stawów odczuwają większy ból, gdy temperatura spada.
- Serce: Obciążenie serca w celu utrzymania temperatury może być niebezpieczne w przypadku słabego serca (z powodu choroby lub wieku) i może prowadzić do częstszych zdarzeń sercowo-naczyniowych, np. wystąpienia ataku serca.
- Ból głowy: Bóle głowy i migreny są częstsze w okresach niskich temperatur.
- Nastrój: Niskie temperatury mogą nasilać zaburzenia depresyjne, niepokój, drażliwość i agresywność. Czynnikiem sprzyjającym może być niedobór witaminy D.
- Wzrok: Ochrona oczu jest niezbędna o każdej porze roku. Zimno, śnieg i wiatr mogą mieć wpływ na Twój wzrok.
- Zmniejszona ilość kalorii: Zimna pogoda powoduje, że zużywamy więcej energii, ponieważ musi być ona wydatkowana, aby utrzymać ciepło. Aby to zrekompensować, organizm potrzebuje większej podaży kalorii.