Jak zapobiegać nowotworom?
Chociaż rak jest śmiertelną i agresywną chorobą, jest uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty i można mu zapobiegać. Jednak liczba zachorowań i zgonów na raka wciąż rośnie, a wynika to z braku kultury zapobiegania. Jak więc zapobiegać nowotworom?
Jak zapobiegać nowotworom?
Po pierwsze, ważne jest, aby poznać czynniki ryzyka, które wywołują raka. Jeśli jest to czynnik genetyczny, wczesne wykrycie pomoże Ci pokonać chorobę. Jeśli jednak czynnikami są styl życia i dieta, które generalnie odpowiadają za większość przypadków, możliwa jest profilaktyka.
1. Dieta i styl życia
Zbilansowana dieta i zdrowy tryb życia to pierwszy filar, od którego należy zacząć kulturę profilaktyczną. Przejdźmy przez każdy punkt krok po kroku:
Zdrowe odżywianie: WHO stwierdziło, że nadmiar czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza na raka jelita grubego, i że jego spożycie powinno być umiarkowane, ale nie całkowicie wyeliminowane z diety.
Przetworzone mięsa (wędzone, konserwowane w soli itp.), wysokokaloryczne pokarmy i napoje słodzone, które należy całkowicie wyeliminować. Włącz za to do diety zdrowe soki owocowe, która hamują rozwój raka.
Natomiast to co powinneś uwzględnić w diecie to warzywa, owoce, zboża takie jak owies, nasiona takie jak siemię lniane i przede wszystkim dużo wody, której brak doprowadzi Cię do zaparć, czyli czynnika sprzyjającego rozwojowi raka jelita grubego. Ponadto zdrowe nawyki żywieniowe zapobiegają nadwadze, która obecnie jest powiązana z 7 rodzajami raka i innymi chorobami.
Zdrowy styl życia: WHO ostrzegło również przed paleniem papierosów, stwierdzając, że należy go całkowicie unikać, ponieważ jest bezpośrednio związane z kilkoma rodzajami raka. W przypadku alkoholu należy ograniczyć jego spożycie. Kolejnym ważnym aspektem jest ochrona przed promieniami słonecznymi, stosowanie kremów z filtrem, okularów przeciwsłonecznych i kapeluszy.
2. Ćwiczenia
Ćwiczenia są niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia. Niestety, najczęściej prowadzony dziś tryb życia to tryb siedzący. Nawyk ten jest odpowiedzialny za wiele zaburzeń kardiologicznych oraz zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów, takich jak jelito grube, endometrium, piersi itp.
Ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi. Ale to nie znaczy, że musisz mieć rygorystyczny reżim treningowy, wystarczy 30 minut ćwiczeń dziennie. Zacznij od porannego biegania lub ćwiczenia jogi. Są nawet proste ćwiczenia, które bez problemu można wykonywać w godzinach pracy.
3. Regularne badania kontrolne
Choroby takie jak rak, wykryte we wczesnym stadium, są wysoce uleczalne, a jest to możliwe dzięki regularnym badaniom kontrolnym. Wizyta u lekarza nie musi być tylko wtedy, gdy poczujesz się chory, wręcz przeciwnie, wizyty powinny byc regularne. Oto kilka testów do wczesnego wykrywania:
- Rak piersi: mammografia lub USG (w zależności od wieku).
- Rak jelita grubego: kolonoskopia, krew utajona w kale.
- Rak skóry: badania przesiewowe w kierunku raka skóry.
- Rak żołądka: endoskopia.
- Rak prostaty: PSA