Jak mikrobiom chroni Twoją skórę?
Termin mikrobiota w odniesieniu do naszej flory jelitowej jest nam obecnie bardzo dobrze znany. Wiemy, że jeśli istnieje dobra równowaga w populacji bakterii, które zamieszkują nasze jelita, będziemy mieli lepsze zdrowie, ponieważ istnieją niezliczone badania naukowe, które to potwierdzają: będziemy chronieni przed infekcjami, zwiększymy nasze zdrowie trawienne, a nawet pomożemy zapobiec chorobie Alzheimera.
Ale mikroorganizmy nie tylko żyją w naszym układzie pokarmowym. Żyją również w jamie ustnej, w pochwie i na skórze. A obecnie szczególnym zainteresowaniem cieszą się te, które „rezydują” właśnie na skórze. Dlatego dużo firm kosmetycznych inwestuje w badania nad formułami, które zawierają probiotyki i prebiotyki, żeby ten mikrobiom chronić. Więcej o probiotykach dowiesz się w https://prebiotic.pl
CZYM JEST MIKROBIOM SKÓRY I DO CZEGO SŁUŻY?
Mikrobiom skóry to zbiór mikroorganizmów, które zamieszkują skórę. Szacuje się, że w skórze właściwej mamy około 1000 różnych gatunków bakterii. Ponadto w skład mikrobiomu skórnego wchodzą również grzyby, pasożyty i wirusy. Cała ta populacja, która jest unikalna dla każdego człowieka, stanowi kluczowy filar obrony skóry właściwej.
Mikrobiomy pełnią funkcję saprofityczną, czyli obopólnie korzystną: żyjąc z nami zdobywają pożywienie, a w zamian trzymają na dystans mikroorganizmy patogenne, które mogłyby być szkodliwe, gdyby się nadmiernie rozrosły. Kiedy mikroorganizmy tworzące mikrobiom są w idealnej równowadze Twoja skóra jest:
- Chroniona, ponieważ uwalnia antyoksydanty, co daje tarczę ochronną przed patogenami i agresją zewnętrzną.
- Uspokojona. Powoduje to mniej podrażnień i mniej stanów zapalnych.
- Naprawiona. Szybciej odzyskuje siły po jakiejkolwiek agresji i jest znacznie bardziej odporna.
CO SIĘ DZIEJE, GDY MIKROBIOM SKÓRY TRACI RÓWNOWAGĘ?
Jeśli szkodliwe bakterie lub patogeny rozmnażają się, mogą powodować zaburzenia, takie jak:
- Trądzik różowaty. W tej chorobie naczynia włosowate skóry bardzo łatwo rozszerzają się na każdy bodziec (zwykły gorący prysznic lub pikantne jedzenie), powodując zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie. W bardziej zaawansowanych stadiach pojawiają się krostki.
- Trądzik. Jest on spowodowany namnażaniem się bakterii P. Acnes.
- Atopowe zapalenie skóry. Związane jest z zakażeniem skóry wywołanym przez bakterie, grzyby, kandydozę i wirusy.