Badania w ciąży
Narodziny dziecka to bardzo wyczekiwany moment przez przyszłych rodziców. Kompletowanie wyprawki oraz dbanie o zdrowie to podstawowe rzeczy wykonywane podczas oczekiwania na narodziny. Jednak ciąża to nie tylko czas oczekiwania. Kobieta, która spodziewa się dziecka powinna czuć się zobowiązana do kontrolowania swojego zdrowia poprzez częstsze wykonywanie badań.
Jakie są podstawowe badania wykonywane w ciąży?
Jeżeli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży niezwłocznie powinna ona udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Test ciążowy nie jest w stu procentach wiarygodny, jednakże wizyta u specjalisty i przeprowadzenie podstawowych badań pozwoli potwierdzić ciąże. Pierwszym i podstawowym badaniem jest morfologia krwi, pozwala ono zdiagnozować ilość białych i czerwonych krwinek oraz płytki krwi, u kobiety ciężarnej wykonuje się je, aby wykluczyć anemie i ewentualne infekcje. Morfologia służy również do oceny stanu zdrowia, jeżeli wyniki nie są zadawalające lekarz może wprowadzić do diety preparaty witaminowe. Morfologie krwi przeprowadza się w pierwszym badaniu, jak i między 15. a 20. tygodniem, 27. a 32. tygodniem, 31. a 37. tygodniem oraz 38. a 39. tygodniem ciąży. Prócz badań krwi, częstym badaniem jest również badanie moczu.
Powinniśmy wiedzieć, że wykonywane jest również badanie glukozy na czczo i test obciążeniowy glukozą. Wykonuje się je w 10 tygodniu ciąży, aby wykluczyć ewentualną cukrzycę u ciężarnej.
Podstawowe badania ginekologiczne w trakcie ciąży:
- badanie ginekologiczne wewnętrzne i zewnętrzne,
- cytologia i badanie czystości pochwy,
- ocena tętna płodu i czynności serca,
- USG,
- KTG,
- określenie BMI,
- badanie piersi,
- badanie ciśnienia tętniczego.
Częstymi badaniami są również:
- badanie grupy krwi, jeżeli nie była ona u pacjentki wcześniej stwierdzona;
- czynnik Rh badany jest po to, aby wyeliminować konflikt serologiczny;
- przeciwciała odpornościowe, badanie to powtarzane jest również miedzy 27. a 32 tygodniem ciąży.
Lekarz indywidualnie decyduje o tym jakie badania powinny być wykonane, wszystko zależne jest od kobiety, tak jak i od ciąży. Przyszła mama, aby mieć zdrową ciąże powinna nie tylko udać się na zlecone badania, ale i stosować się zaleceń ginekologa.