Jakie są objawy łokcia tenisisty?
Łokieć tenisisty jest stanem zapalnym, który występuje w ścięgnach, które są końcową częścią mięśnia łączącego kości, powodując ból w bocznej okolicy łokcia, który może promieniować do ramienia lub nadgarstka, powodując trudności w poruszaniu stawem i ograniczając niektóre codzienne czynności.
Łokieć tenisisty znany jest również jako zapalenie nadkłykcia bocznego, występuje najczęściej u sportowców grających w tenisa (Jesteś fanem tenisa? Koniecznie zajrzyj na portal dailysport.pl, z najświeższymi artykułami o tym sporcie), ale może również wystąpić u osób wykonujących powtarzalne ruchy w życiu codziennym, takie jak np. pisanie czy rysowanie.
Główne objawy
Główne objawy łokcia tenisisty to:
- Ból w łokciu, w najbardziej zewnętrznej części;
- Drętwienie lub mrowienie w przedramieniu, nadgarstkach lub dłoniach, zwłaszcza przy zgięciu łokcia.
- Ból, który powstaje lub nasila się przy uścisku dłoni, otwieraniu drzwi, czesaniu włosów, pisaniu lub pisaniu;
- Sztywność lub ból podczas rozciągania ramienia;
- Obrzęk i tkliwość przy dotyku w stawie łokciowym;
- Ból, który może promieniować do przedramienia lub nadgarstka;
- Zmniejszenie siły w ramieniu lub nadgarstku, utrudniające utrzymanie szklanki wody;
- Kiedy ból łokcia występuje również w obszarze wewnętrznym, jest znany jako zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego, którego ból ma tendencję do pogorszenia się, na przykład podczas podnoszenia ciężarów.
Objawy mogą pojawiać się bez wyraźnej przyczyny i stopniowo w ciągu tygodni lub miesięcy, mogą być stałe lub ujawniać się z godziny na godzinę i powinny być ocenione przez lekarza ogólnego lub ortopedę.
Sposób potwierdzenia diagnozy
Diagnoza zapalenia nadkłykcia bocznego stawiana jest przez ortopedę poprzez ocenę objawów i czynności, które mogą powodować objawy, a także badanie fizykalne, w którym osoba jest proszona o wyciągnięcie ręki, podczas gdy lekarz wykonuje opór i podczas tego ruchu odczuwany jest ból.
Dodatkowo lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak np. zdjęcia rentgenowskie, USG, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, w celu oceny uszkodzenia ścięgien i mięśni.