Borderline: przyczyny, leczenie, konsekwencje
Borderline, charakteryzuje się nagłymi zmianami lub wahaniami nastroju, lękiem przed odrzuceniem i obecnością zachowań impulsywnych, takich jak niekontrolowane wydatki lub impulsywne jedzenie.
Na ogół osoby z tym zespołem mają momenty stabilności na przemian z epizodami psychotycznymi, depresją i lękiem, manifestując niekontrolowane zachowania. Objawy te zaczynają się pojawiać w okresie dojrzewania i nasilają się we wczesnej dorosłości.
Czasami objawy te są mylone z innymi chorobami, takimi jak schizofrenia lub choroba dwubiegunowa, ale czas trwania i intensywność emocji są różne i konieczne jest, aby osoba została oceniona przez psychiatrę lub psychologa w celu ustalenia prawidłowej diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.
Możliwe przyczyny
Przyczyny zaburzenia osobowości typu borderline są nadal niejasne, jednak niektóre badania sugerują, że może ono wystąpić z powodu predyspozycji genetycznych, zmian w mózgu, głównie w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę impulsów i emocji, lub gdy masz bliskiego członka rodziny z zaburzeniem osobowości typu borderline.
Ponadto, objawy mogą pojawić się z powodu rutynowych wydarzeń, takich jak wyjazd na wakacje lub zmiany planów, powodując uczucia niepokoju i złości. Częściej jednak występują u osób, które w dzieciństwie miały silne doświadczenia emocjonalne, takie jak np. radzenie sobie z chorobą, śmiercią czy sytuacje wykorzystywania seksualnego i zaniedbania.
Sposób przeprowadzania leczenia
Leczenie zespołu borderline rozpoczyna się od sesji psychoterapii, które mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach. Rodzaje psychoterapii ogólnie stosowane to dialektyczna terapia behawioralna, która jest najczęściej stosowana u osób, które miały próby samobójcze, lub terapia poznawczo-behawioralna, która może znacznie zmniejszyć zaburzenia nastroju.
Ponadto mogą być przepisane niektóre leki, które choć nie są pierwszą linią leczenia ze względu na ich skutki uboczne, pomagają w leczeniu niektórych objawów. Leki, które zazwyczaj przepisuje psychiatra to: leki przeciwdepresyjne i leki przeciwbólowe.
Konsekwencje Borderline
Zespół borderline może prowadzić do utraty więzi rodzinnych i przyjacielskich, a także niestabilnych relacji z partnerami, powodując poczucie osamotnienia. Ponadto może prowadzić do trudności finansowych, ponieważ trudno jest utrzymać zatrudnienie. Dodatkowo, w poważniejszych przypadkach, wszystkie te czynniki związane z wahaniami nastroju i ciągłym cierpieniem mogą powodować myśli lub próby samobójcze. Chcesz przeczytać o sytuacjach z życia wziętych? Odwiedź infolegnica.pl/, aby poznać prawdziwe przypadki ludzi z tą przypadłością.