Wszystko o obecności czerwonych krwinek w moczu
Obecność czerwonych krwinek w moczu jest zwykle związana z problemem z nerkami, ale może być również spowodowana przez bardzo forsowną aktywność fizyczną, choć jest to rzadkie, lub przez menstruację.
Zwykle nie powoduje to żadnych objawów, więc ludzie zauważają problem głównie poprzez zmianę koloru moczu, który może być różowy lub czerwonawy, a w niektórych przypadkach ma mętny wygląd.
Z tego powodu, w przypadku stwierdzenia zmiany barwy moczu, należy zgłosić się do lekarza na badania diagnostyczne w celu ustalenia możliwej przyczyny i rozpoczęcia najwłaściwszego leczenia.
Co może spowodować obecność czerwonych krwinek w moczu?
- Zakażenia dróg moczowych;
- Zapalenie nerek, które jest zwykle konsekwencją zakażenia, jak na przykład kłębuszkowe zapalenie nerek czy odmiedniczkowe zapalenie nerek;
- Zaburzenia prostaty, w przypadku mężczyzn;
- Choroby nerek;
- Stosowanie niektórych leków, głównie antykoagulantów;
- Obecność kamieni nerkowych;
- Rak nerki.
W przypadku kobiet możliwe jest również zaobserwowanie obecności krwi w moczu w czasie miesiączki, z tego powodu nie zaleca się wykonywania zbiórki moczu w tym okresie, gdyż wskazana będzie obecność czerwonych krwinek w badaniu. Jednak w przypadku stwierdzenia obecności krwi poza miesiączką, ważne jest, aby kobieta skonsultowała się z ginekologiem w celu wykonania bardziej szczegółowych badań.
Choć często jest to związane z zaburzeniami pracy nerek, możliwe jest również pojawienie się czerwonych krwinek w moczu w związku z nadmierną aktywnością fizyczną, co może nastąpić na przykład w wyniku urazu pęcherza lub odwodnienia, jest to jednak nietypowa sytuacja. Z tego powodu, jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoim moczu, koniecznie zgłoś się do lekarza ogólnego lub urologa, aby można było przeprowadzić badania i rozpocząć idealne leczenie. Sprawdź specjalistów w okolicy i opinie, dzięki portalowi www.grudziadzinfo.pl
Jak rozpoznać wysoki poziom czerwonych krwinek w moczu?
Obecność czerwonych krwinek w moczu zauważa się głównie po kolorze moczu, który w zależności od ilości czerwonych krwinek przybiera barwę różową, jasnoczerwoną lub ciemną. Również oglądając mocz pod mikroskopem można stwierdzić obecność licznych, nieuszkodzonych krwinek czerwonych, a także produktów ich rozpadu, takich jak hemoglobina, którą identyfikuje się za pomocą testu bagnetowego.
Jak się leczyć?
Leczenie jest wskazane przez lekarza, w zależności od przyczyny, tzn. jeśli wysoka ilość czerwonych krwinek w moczu jest spowodowana infekcjami, lekarz może zalecić stosowanie antybiotyków w celu zwalczenia czynnika zakaźnego i tym samym zmniejszenia ilości obecnych czerwonych krwinek.